wrz 26 2019

Zysk realny z lokat bankowych


Lokata bankowa to depozyt bankowy, gdzie w zamian za powierzone bankowi środki, klient może uzyskać dochód w postaci kwoty odsetkowej. Odsetki są uzależnione od oprocentowania, rodzaju kapitalizacji oraz terminu zapadalności. Jednak zysk z oprocentowania jest zyskiem nominalnym. Aby określi zysk realny, należy również uwzględnić należne podatki od dochodów kapitałowych oraz stopę inflacji.

Zysk nominalny wynika bezpośrednio z wysokości oprocentowania. Obecnie najlepsze lokaty osiągają oprocentowanie w granicach 7,5%. Deponując 10 000 złotych, przy rocznej kapitalizacji oraz oprocentowaniu 7,5%, możemy spodziewać się odsetek w wysokości 750 zł. Oprocentowanie lokat może być stałe lub zmienne. Przy oprocentowaniu stałym, już z góry możemy określić ile zarobimy z lokaty. Oprocentowanie zmienne jest pochodną warunków na rynkach finansowych. Na wysokość kwoty odsetkowej ma również wpływ kapitalizacja. Istnieje kilka rodzajów kapitalizacji. W tej chwili najkorzystniejsza jest kapitalizacja dzienna, która pozwala na zwolnienie z podatku Belki, czyli podatku od dochodów kapitałowych. Innym czynnikiem mającym wpływ na wysokość odsetek jest termin zapadalności. Dłuższy okres trwania depozytu zagwarantuje nam większe zyski z lokaty.

 

Jednak aby obliczyć zysk realny z lokaty, trzeba wziąć pod uwagę stopę inflacji oraz podatek od dochodów kapitałowych. Podatek Belki wynosi 19% i jest pobierane od wszelkich przychodów osiągniętych z inwestycji pieniężnych. M.in. z zysków z lokat, inwestycji w akcje oraz zysków z udziałów w funduszach inwestycyjnych. Podatek od przychodów kapitałowych może być nie pobierany, jeśli wykaże się zerowy dochód. Taką sytuację zapewniają tzw. lokaty antypodatkowe, które posiadają dzienną kapitalizację. Ten sposób obliczania odsetek, może sprawić, że przy obecnej zasadzie zaokrąglania, wykazany przychód z lokaty może wynieść zero złotych. Dzieje się tak, iż dotychczasowa ustawa podatkowa, zaokrągla należny podatek do pełnych złotych w dół. Dlatego, przy kwocie odsetkowej 2,49 lub mniejszej należny podatek wyniesie 38 groszy. Dalej, jeśli zaokrąglimy tę kwotę, to otrzymamy podatek wysokości 0 zł (słownie zero złotych).

Stopa inflacji, także ma wpływ na zysk realny z lokaty bankowej. Inflacja powoduję utratę siły nabywczej pieniądza. Po zainwestowaniu pewnego kapitału okaże się, że po roku, za tę samą kwotę, będziemy w stanie kupić mniej produktów. Obecnie roczna stopa inflacji w Polsce wyniosła w październiku 3,9 %. Oznacz to, że po roku nasz kapitał skurczyłby się o 3,9%. Zakładając, że w tej chwili lokaty bankowe gwarantują 7,5% zysku z lokowanych środków, zysk realny byłby mniejszy o stopę inflacji. Zysk realny, przy uwzględnieniu 19 proc. podatku oraz inflacji w wysokości 3,9% wyniósłby ok. 2%. Dlatego decydując się na założenie lokaty, musimy być świadomi, że zysk nominalny, jaki otrzymamy z tytułu oprocentowania, nie jest zyskiem realnym. Przy wyborze konkretnej lokaty, musimy brać pod uwagę również podatek oraz wysokość inflacji w danym okresie.

resto : :